KZP Nowy Sącz
ul. Długosza 70, 33-300 Nowy Sącz
tel sklep: +48 18 44 22 953
tel biuro: +48 699 862 949
SKLEP PSZCZELARSKI:
Pn - Pt - 8:00 - 16:00
Sobota - 8:00 - 13:00
lub Zarejestruj się aby założyć posty i tematy.

Historia Karpackiego Związku Pszczelarzy.

Już wielokrotnie podczas różnych spotkań i dyskusji wypływał temat , że koniecznie należy opracować historię Karpackiego Związku pszczelarzy w Nowym Sączu, dawniej Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy. Historia ta jest na tyle bogata w wydarzenia i związanych z nimi ludźmi, którzy uczestniczyli w nich, że coraz częściej trudno szybko przypomnieć sobie , kto brał w czymś udział, kto w tych wydarzeniach odgrywał większą czy mniejszą rolę. I tak jak nas dzisiaj interesuje, kto i co dawniej dokonał , tak i naszych następców będzie interesowało , kto i kiedy czegoś w tym Związku dokonał, jakie były okoliczności tych zdarzeń , i co miało wpływ że były one właśnie takie. Nie zawsze można opierać się tylko na pamięci i przekazie określonych ludzi, gdyż nie raz to samo zdarzenie , inaczej jest przedstawiane przez jednego, a inaczej może być postrzegane przez inną osobę. Dlatego zadanie zredagowania takiej historii, musi być powierzone , nie jednej osobie , ale zespołowi redakcyjnemu, co ułatwi nie tylko zbieranie materiałów do tego zadania, ale pozwoli także na obiektywny przekaz opisywanych zdarzeń , a czasem nawet przedstawienie ich z różnych punktów widzenia. Prośba , którą niniejszym formułuję to apel o włączenie się do tego zadania , przez każdego, kto miał by jakiekolwiek materiały, które mogły by być pomocne . Mogą to być , zdjęcia , artykuły prasowe, dokumenty z Kół, przekazy ustne czy wszystkie inne materiały, jakie mogły by przybliżyć ewentualnie powołanemu zespołowi redakcyjnemu pracę, aby jeśli już coś zostanie opracowane, niech będzie jak najbardziej wiarygodne, jak najbliższe prawdy, i bogate w treść. Bardzo ważne jest , upamiętnienie zwłaszcza tych ludzi , działaczy naszego Związku, których nie ma już wśród nas. Pamięć o nich powinna być dla nas obowiązkiem , co zresztą często obiecujemy im w czasie uroczystości pogrzebowych, a co w dalszej perspektywie , nie zawsze jest dotrzymywane. Wszelkie informacje w tym temacie , prosimy przekazywać do biura KZP, gdzie będą gromadzone i przekazane zespołowi redakcyjnemu , który jak mam nadzieję zostanie wkrótce powołany. Można też przekazywać sugestie , co do osobowego składu tego zespołu. Każda , choćby najmniejsza informacja , może się przydać i być cenną pomocą w tym zadaniu. W niektórych Kołach, wiemy że prowadzone są Kroniki. Takie powielone , nawet fragmenty, mogą być wspaniałym materiałem do analizy i wykorzystania. Pozdrawiam i zachęcam do zainteresowania się tematem.

Jak na razie zainteresowanie tematem nie poraża. Można by się zastanawiać czy jest tak rzeczywiście, czy tylko powtarza się sytuacja jaka ma miejsce na innych forach . Wiele jest czytających, a mało piszących. O wiele szybciej zdarza się że w poruszonym temacie ktoś raczej zadzwoni do autora , a nie zdecyduje się napisać na forum tak , aby również inni czytający mogli się zorientować , że temat jeszcze kogoś interesuje. Miałem więc i w tej sprawie jeden telefon, gdzie rozmówca zadał pytanie : a po co to komu potrzebne? Ja mogę odpowiedzieć tylko tak: Nie wiem komu , ale po co to wiem. Tak jak my obecnie, tak i być może po nas przyjdą tacy, których będzie interesowało, jak to było kiedyś , jak rozwijała się historia tego z czym oni będą mieli do czynienia, i aby mieli gdzie takie informacje znaleźć, a pamięć o ludziach , którzy tą historię tworzyli , nie zaginęła. W moich zbiorach literatury pszczelarskiej , jest wiele wydawnictw pokazujących historię pszczelarstwa w różnych terenach. Szkoda że jak dotąd , nie ma opracowania pokazującego taką historię z naszego terenu. Powiem więcej, działo się na naszym terenie wiele , i także takich rzeczy , które nie zawsze pokazywały sytuację zgodnie z prawdą. Były działania godne upamiętnienia i godne pamięci. Ale były także mniej godne, które różniły środowisko, pokazywały pszczelarzy w świetle nieprawdziwym, rozpowszechniane wbrew prawdzie w różnych częściach kraju, które należy pokazać i zdemaskować , czyniły one wiele krzywdy ludziom , którzy wiele poświęcili dla dobra pszczelarstwa, a którzy zostali dość brzydko potraktowani przez tych , którzy mieli w tym swój interes. To o tych ma być ta historia , i to pokazana zgodnie z obiektywną prawdą. W niektórych wydawnictwach już można odnaleźć ślady takiej manipulacji. Temu trzeba przeciwdziałać. W temacie tego wątku będę chciał pokazać niektóre opracowania tematu z różnych części kraju , co powinno potwierdzić, że opracowania takie są potrzebne i powinny spełniać rolę źródłową dla każdego zainteresowanego historią pszczelarstwa. Pozdrawiam

Dodane pliki:
  • 80-lecie.jpg
  • bartnictwo-2.jpg
  • por.-rol.-2.jpg

Uważam, ze pomysł jest super.
Myślę ze wielu miłośników pszczol,pszczelarstwa naszego regionu dziś chetnie pezeczytalo by taką historię. A co dopiero za naście lat.
W ten sposób pszczelarstwo naszych regionow nigdy nie zginie z kart historii i młodsze pokolenie będzie mogło tworzyć jej kontynuację

W tym wypadku na wysokości zadania powinien stanąć Zarząd zeby jakoś ruszyć z tym tematem. Wyznaczyć sztab osób które mogłyby sie tym zająć

Myślę ze taka osoba która wiele by wniosła mógłby być Pan Narcyz Kędziora.

Oczywiście bardzo dobra kandydatura. Jak już wspominałem w poprzednim wpisie, w niektórych Kołach naszego Związku można trafić na wydawnictwa opisujące historie tych Kół. MIędzy innymi znalazłem broszurę wydaną staraniem Koła Pszczelarzy w Moszczenicy w 2009 roku, pod tytułem "XXV lat Koła Pszczelarzy w Moszczenicy". Jednym z jej autorów jest pan Paweł Morańda. Wynika z tego, że ma on nie tylko wiedzę, ale i chęć brania udziału w takim zadaniu. Dlatego z mojej strony proponuję osobę pana Pawła Morańdę, jako takiego , który powinien być brany pod uwagę podczas organizowania Zespołu Redakcyjnego Historii Karpackiego Związku Pszczelarzy. Jako załącznik chcę pokazać stronę tytułową wspomnianego wydawnictwa, a także stronę pokazującą skład opracowujących tą broszurę. Pozdrawiam.

Dodane pliki:
  • scan-ksiazki-12.jpg
  • scan-ksiazki-13-2.jpg

Szanowni Koledzy. Dziś chciałbym przedstawić kolejny przyczynek do tworzenia historii Karpackiego Związku Pszczelarzy. Znalazłem w zasobach mojej biblioteki pszczelarskiej wydawnictwo jakie ukazało się z okazji 80 lat działalności Koła Pszczelarzy w Łużnej. Jest to bogata w treść i ilustracje praca pokazująca historię tego Koła w przejrzysty sposób. Jednak w żadnym miejscu tego wydawnictwa nie ma informacji , kto podjął ten trud , zgromadził materiały i opracował je , dzięki czemu powstała ta ciekawa praca. Mogę się tylko domyślać że brał w tym udział aktualny Prezes tego Koła ,pan Zawiślak Zygmunt. O ile tak było, to mamy chyba kolejnego kandydata do Zespołu redakcyjnego ,który był by w stanie opracować Historię Karpackiego Związku Pszczelarzy. Przedstawiam fragment tej pozycji i zachęcam do bliższego zapoznania się z nią. Pozdrawiam.
Aby powiększyć załączone skany tak aby były czytelne, wystarczy najechać kursorem i kliknąć w załączony obrazek.

Dodane pliki:
  • Luzna.jpg
  • Luzna-10009.jpg

Szanowni Koledzy. Aby temat Historii Karpackiego Związku Pszczelarzy nie zniknął gdzieś w niepamięci dziejów, chciałbym dziś pokazać kolejne dwa wydawnictwa z tego tematu z różnych stron kraju, które akurat właśnie do mnie dotarły. Dlaczego temat jest tak ważny, szczególnie dla nas, trzeba będzie napisać trochę więcej w najbliższym czasie. Wymaga to jednak trochę czasu, którego obecnie jeszcze za dużo nie ma, ale po zakończeniu ostatnich prac w pasiece ,trzeba będzie do tego wrócić. Zanim to nastąpi , chcę pokazać jak wiele jest takich wydawnictw , a więc ludzie z tych terenów podjęli trud tych opracowań, jako bardzo ważny, i skutecznie go zrealizowali. W drodze do mnie są kolejne wydawnictwa z tej dziedziny, które w miarę docierania do mnie będę przedstawiał. Pozdrawiam.

Dodane pliki:
  • 100-lat-By.-2.jpg
  • sudety0001-2.jpg

Kontynuując temat przygotowań do zredagowania Historii Karpackiego Związku, otrzymałem właśnie przed chwilą , najnowsze wydawnictwo z tego typu opracowań. Nawet z pobieżnej szybkiej analizy , można stwierdzić , że jest to jedno z najlepszych opracowań z tej tematyki z jakim się spotkałem. Pozdrawiam.

Dodane pliki:
  • Tarnobrzeg-2.jpg