ZAŁOŻENIE OGÓLNOPOLSKIEJ FEDERACJI ORGANIZACJI PSZCZELARSKICH
Od kilkudziesięciu lat temat zmian strukturalnych w organizacji polskich pszczelarzy wraca jako ważny w tym środowisku. W odczuciu znacznej części pszczelarzy Polski Związek Pszczelarski coraz mniej spełnia rolę jaką powinien spełniać wobec tworzących ten Związek członków. Odnosimy wrażenie, że zamiast reprezentować interes pszczelarzy, są to obecnie struktury dążące do osiągania własnych partykularnych interesów. Widoczne jest to też w dialogu z władzami i społeczeństwem. Poszczególne rozdrobnione środowiska pszczelarskie próbują uzyskać głos, czego konsekwencją jest powstawanie dublujących swe kompetencje struktur typu Zespół przy Sejmie, Zespół przy Senacie, Zespół przy Ministrze Rolnictwa. W praktyce nie spełniają one swych funkcji, a samo środowisko pszczelarzy nie jest poważnie i wiarygodnie reprezentowane. Doprowadziło to do ciężkiego kryzysu organizacyjnego w pszczelarstwie polegającego na utracie zaufania pszczelarzy do „swej władzy” organizacyjnej, a ponadto do zapaści na rynku miodu, produktów pszczelich i w zapylaniu środowiska.
Obecnie brak jest też jednoznacznych uregulowań dotyczących pszczelarstwa i podaży produktów pszczelich. Rodzi się pytanie, kto jest pszczelarzem – importer miodu, czy pszczelarz z pasieką.
Alternatywą dla obecnej sytuacji jest utworzenie nowej struktury federacyjnej, zbudowanej tak, aby wszelkie wybory, jakie mają się w niej odbywać, były wyborami tych, którzy godnie reprezentując swoich wyborców, będą pracowali dla ich wspólnego dobra, a nie były „wyścigiem szczurów” dążących do miejsca, gdzie można zdobywać profity, a dodatkowo spełniać rolę „autorytetów”, którym należą się ukłony i wdzięczność oraz różne formy wyróżnień.
Ogólnopolska Federacja Organizacji Pszczelarskich powinna być federacją samorządnych organizacji, na równych prawach, niezależnie od ich wielkości, miejsca na mapie Polski, działających na rzecz dobrze pojętego wspólnego dobra swoich członków, zgodnie z zasadą dobra ogólnego i podstawą etyki pszczelarskiej. W założeniu, w Federacji nie ma potrzeby ustanawiania zarządczych struktur, a jedynie powołanie gremiów do reprezentowania problemów swoich członków wobec władz. Nie ma więc potrzeby utrzymywania kosztownego biura w Warszawie, ani pracowników etatowych .
Prezydencja Federacji powinna być przechodnia, na wzór prezydencji krajów w Unii Europejskiej. Każda Organizacja będąca w składzie Federacji będzie miała prawo uczestniczyć w okresowej prezydencji według własnej woli. Wymogiem uczestnictwa w takiej prezydencji byłoby posiadanie w swojej dyspozycji siedziby, która na czas tej prezydencji umożliwi obsługę podejmowanych w czasie jej trwania zadań, wynikających z aktualnej potrzeby. Prezydencja byłaby wyznaczana wg zasad i na ustalony w statucie okres. Proponuje się, aby ograniczyć do minimum organizowanie kosztownych spotkań, związanych z potrzebą wyjazdów i kosztami pobytu, na rzecz kontaktów on-line, celem dokonywania wspólnych ustaleń w sprawach tego wymagających. Wobec różnorodności tematyki zagadnień, każda organizacja, będąca członkiem Federacji, mogłaby wybierać każdorazowo ze swego grona osoby, lub grupę upoważnioną do konsultacji stanowiska tej organizacji.
Ogromny nacisk należy położyć na szeroki i skuteczny przepływ informacji na temat wszelkich spraw kierowanych do władz administracyjnych. Odpowiadać za to powinny struktury w obecnie istniejących organizacjach, aby nie dublować podobnych na szczeblu Federacji, co jak pokazuje historia, z reguły zawodzi. Obowiązek taki należy przewidzieć podczas konstruowania Statutu Federacji, który przyjmą organizacje chcące być w jej składzie.
Można by tu mnożyć przykłady, kiedy ogromnym nakładem pracy i kosztów, tworzy się setki wniosków, apeli, memoriałów, dezyderatów i różnego rodzaju próśb o rozwiązanie ważnych problemów, a które giną w czeluściach urzędniczych szaf, często nie docierając nawet do ich adresatów; znikają z nadejściem nowej władzy, czy nowego ministra. I wtedy znów wszystko zaczyna się kręcić od nowa. Silna Federacja nie powinna pozwalać na takie traktowanie. Wobec aktualnej sytuacji rozbicia związków, z różnymi pismami i apelami, występują do władz państwa nawet koła gminne, co powoduje, że skuteczność takich działań, nie tylko jest żadna, ale wprost ośmiesza środowisko pszczelarzy i jego reprezentację.
Najbardziej wymierne będą korzyści wynikające z gospodarki finansowej. Chodzi mianowicie o brak konieczności prowadzenia kosztownego biura w Warszawie oraz brak jakiejkolwiek składki na rzecz Zarządu Federacji.
Serdecznie zapraszamy wszystkie organizacje, które chciałyby już na tym etapie włączyć się w to nasze wspólne przedsięwzięcie. Zainteresowanie organizacje zostaną zaproszone na spotkanie, na którym szczegółowo omówimy projektowane założenia organizacyjne.
Korespondencję prosimy kierować na adres e-mail: ofop@vp.pl
Razem możemy więcej.
Serdecznie zapraszamy.
Piotr Czernecki Prezes Kzp Nowy Sącz
Wojciech Spisak Prezes WZP w Krakowie