KZP Nowy Sącz
ul. Długosza 70, 33-300 Nowy Sącz
tel sklep: +48 18 44 22 953
tel biuro: +48 699 862 949
SKLEP PSZCZELARSKI:
Pn - Pt - 8:00 - 17:00
Sobota - 8:00 - 13:00
lub Zarejestruj się aby założyć posty i tematy.

Prośba o poparcie wniosku - tablica zasłużonych

Zawnioskowałem do Zarządu KZP o umieszczenie śp. Stanisława Zbiega na tablicy zasłużonych dla KZP . Jako dane przesłałem link do artykułu https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0o32tC45ptFFrhnJ7ZhJifXuVrhHTd2phWR3fUmZDVhLmu9rpvs7SPhQfWVhwH7nJl&id=661797127193681
Poproszono mnie o więcej danych tj. "czym zasłużył się dla Związku?", trochę ręce mi opadły, trochę nie wiem co zrobić, kto Go znał proszony o podszepnięcie kilku słów Zarządowi.
Dla mnie pszczelarz bezdyskusyjne wart umieszczenia na tej tablicy. Pomagał wielu młodym pszczelarzom, propagował wśród nich wiedzę pszczelarską, dzięki niemu rozprowadziłem po terenie mojego Koła dość dużo wierzb pszczelarskich oraz innych roślin miododajnych itp.

Post ma na celu sprowokowanie bezpośredniego działania, nie chciał bym żeby otwierał on dyskusję w tym temacie.

Szanowny Kolego "ramko". Serdecznie witam i chcę oświadczyć, że wniosek Kolegi jest jak najbardziej uzasadniony. Proszę wybaczyć komuś , kto zechciał aby Kolega bliżej określił, "czym pan Zbieg zasłużył się dla Związku"? Cały nowy Zarząd to w zasadzie ludzie , którzy z racji wieku mogli nie znać , lub znać słabo osobę Pana Stanisława Zbiega. Także personel Biura to nowi ludzie , którzy nie mieli nigdy styczności z Panem Zbiegiem. Ja znam doskonale jego sylwetkę , i byliśmy przyjaciółmi. Mam dużą ilość dokumentów i materiałów związanych z osobą Pana Stanisława. Jeszcze za życia, był on osobą, której został przyznany pierwszy tytuł Honorowego Członka Polanki. Ma Kolega rację , że temat ten nie powinien być przedmiotem dyskusji. Sprawa jest tak oczywista , że dyskusja na jej temat była by brakiem szacunku dla Pana Stanisława i tego co robił on dla krzewienia pszczelarstwa. Moim zdaniem poza oczywistym umieszczeniu go na tablicy zasłużonych, zasługuje na opracowanie specjalnej monografii, która mogła by pokazać jego działania także w terenie daleko wykraczającym działalność KZP. Myślę , że jest to kolejny temat dla mającej być wkrótce powołanego Zespołu Historycznego KZP. Bardzo aktywnie uczestniczył on na nieistniejącym już forum "zagajnik", a współpracował szeroko także z pszczelarzami z innych sąsiadujących z nami krajów, zwłaszcza Czech i Słowacji. Dziękuję Koledze za podjęcie tego tematu. Pozdrawiam.

O ile jest mi wiadomo Pan Stanisław Zbieg nie był członkiem Karpackiego Związku Pszczelarzy a tablica jest dla zasłużonych członków KZP. Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę!

Szanowni członkowie Karpackiego Związku Pszczelarzy. Czuję potrzebę nawiązania do mojej wypowiedzi z dnia 11. 12. 2022r. Wypowiedź tamta była czymś w rodzaju odruchu , który nie mógł być inny, wobec tego co prezentował swoją osobą Świętej Pamięci Pan Stanisław Zbieg. Pytanie zadane przez użytkownika "ulik 16", oraz dynamicznie rozwijająca się sytuacja w Karpackim Związku Pszczelarzy, nakazuje bardziej refleksyjne spojrzenie na ten temat. Pytanie które mi się nasunęło wobec wciąż pojawiających się nowych faktów co do prowadzenia Karpackiego Związku Pszczelarzy przez poprzednie Zarządy tego Związku, jest proste i konkretne. Czy gdybym to ja był hipotetycznie patrząc, tą osobą wobec której był by taki wniosek sformułowany, jak wobec osoby kolegi Zbiega ? On już tej możliwości nie ma, na nas więc spoczywa podjęcie takiej decyzji, która była by zgodna także z jego wolą, lub co wydaje mi się jeszcze gorsze, mogła się okazać , wbrew jego woli. Byłem już kiedyś w podobnej sytuacji, jednak z tą różnicą, że miałem możliwość podjęcia decyzji o nie odebraniu pewnego wyróżnienia, które w tym przypadku , nie było dla mnie żadnym powodem do satysfakcji, i wolałem go nie otrzymywać. Jak już wspomniałem śp. pan Stanisław , nie ma już możliwości nam o tym powiedzieć, dlatego decyzja w tym zakresie powinna być jak najbardziej bliska takiej , jaką znając go, on również by akceptował. Ja miał bym w tym momencie duże wątpliwości. Te okoliczności które już są znane, jak również ciągle wypływające kolejne z tych , które nigdy nie powinny mieć miejsca, niestety nie sprzyjają temu , aby można było uważać KZP jako organizację z dużym autorytetem, prowadzoną godnie i tak , aby członkowie mogli być dumni z ludzi którym powierzyli ich reprezentowanie. Biorąc to wszystko pod uwagę, sprawę sformalizowania uznania dla osoby śp. pana Zbiega przez Karpacki Związek proponuję odłożyć na czas , kiedy jak mamy nadzieję , uda się doprowadzić pozycję i autorytet tej Organizacji przynajmniej do takiego stanu , aby wobec innych organizacji , nie odbiegać negatywnie w skali kraju. I nie może to być opinia tworzona przez kogoś komu wydaje się , że ma prawo takie opinie tworzyć , ale powinna ona polegać na stanie rzeczywistym , aby taka opinia była zgodna nie tylko z wolą większości naszych członków, ale także kolegów z innych Organizacji , Urzędów i Instytucji, wobec których których Zarząd zobowiązany jest wypełniać przewidziane prawem obowiązki. Jak myślę, jednym z tematów które trzeba podjąć i uporządkować , jest także przyglądnięcie się przez Zjazd Delegatów ludziom, którzy w różnych formach byli honorowani w czasie , kiedy już w sposób naganny działali na szkodę naszego Związku. Utrzymywanie takiego stanu, jest policzkiem wobec tych, którzy byli honorowani za rzeczywiste zasługi i pracę dla dobra Związku. Jest to zadanie bardzo niewdzięczne , ale chcąc dokonać naprawy naszego Związku i przywrócenia mu odpowiedniego miejsca w środowisku , nie da się tego uniknąć. Pozdrawiam.

A ja wnioskuje o stworzenie alternatywnej tablicy dla tablicy zasłużonych . : typu tablica destructor lub tablica zgnilec. gdzie trafiali by na nią ci którzy działali na szkodę związku lub wsławiali się nieetycznymi działaniami w kzp.