Poświęcenie sztandaru

W dniu 6 grudnia 2015 roku odbyła się ważna uroczystość dla Koła Pszczelarzy w Nowym Targu. W tym dniu w Sanktuarium Matki Bożej Królowej Podhala w Ludźmierzu nastąpiło poświęcenie Sztandaru Koła Pszczelarzy w Nowym Targu. Mszę świętą celebrowali: ks. Proboszcz Parafii w Ludźmierzu Kazimierz Klimczak, Duszpasterz Diecezji Śląskiej ks. Grzegorz Kotyczka, ks. Proboszcz Parafii W Kamionce Wielkiej Stanisław Ruchała. Podczas uroczystej mszy świętej asystowały poczty sztandarowe  Kół Pszczelarzy Karpackiego Związku Pszczelarzy z: Nowego Sącza, Kamionki Wielkiej, Grybowa, Laskowej i Bukowiny Tatrzańskiej. Poświęcany Sztandar Koła Pszczelarzy w Nowym Targu niósł poczet sztandarowy składający się z pszczelarzy nowotarskich. Po pięknym, uroczystym nabożeństwie pszczelarze i zaproszeni goście przemieścili się do restauracji "Ruczaj" w Nowym Targu, gdzie nastąpiła uroczystość Nadania Sztandaru Kołu Pszczelarzy w Nowym Targu. Uroczystości Poświęcenia i Nadania Sztandaru swoją obecnością zaszczycili: Pan Wicestarosta Powiatu Nowotarskiego Władysław Tylka, Pan Burmistrz Nowego Targu Grzegorz Watycha, Pan Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch oraz przedstawiciele Kół Pszczelarzy Karpackiego Związku Pszczelarzy. Jak zawsze podczas takich uroczystości miały miejsce wystapienia, gratulacje i życzenia ale również akty odznaczenia. I tak na wniosek Zarządu Koła Pszczelarzy w Nowym Targu, Zarząd Karpackiego Związku Pszczelarzy wyróżnił Złotą Odznaką KZP nastepujące osoby:

- Pan Tadeusz Bocheński  - Honorowy Czł. KZP, były Prezes Koła Pszczelarzy w Nowym Targu,

- Pan Jan Smarduch  - Wójt Gminy Nowy Targ,

- Pan Roman Bachulski - Lekarz Weterynarii.

Ponadto został ogłoszony wynik konkursu pasiek roku 2015. I tak:

Pasieką Roku 2015 a zarazem I miejsce w kategorii pasiek dużych została uznana pasieka Kol. Zdzisław Skibiaka z Koła Bobowa,

II miejsce pasieka kol. Jana Bednarczyka z Koła Nowy Targ.

W kategorii pasiek średnich:

I miejsce pasieka kol. Tadeusza Śliwy z Koła Jodłownik,

II miejsce pasieka kol. Mieczysława Pęcaka z Koła Nowy Targ,

III miejsce pasieka kol. Leszka Chapko z Koła Nowy Sącz.

W kategorii pasiek małych:

I miejsce pasieka kol. Daniela Chalerza z Koła Łużna,

II miejsce pasieka kol. Grzegorza Chwałkowskiego z Koła Nowy Targ,

III miejsce pasieka kol. Stanisława Guta z Koła Nowy Targ.

Za udział w konkursie nagrodą książkową został uhonorowany kol.Ignacy Gomółka z Koła Nowy Sącz.

Wyróżnieni uczestnicy Konkursu Pasiek zostali nagrodzeni węzą pszczelą i Dyplomami.

Wielu pszczelarzy przez Zarząd Koła Pszczelarzy w Nowym Targu zostało uhonorowanych medalami wybitymi z okazji 40 - to Lecia Karpackiego Związku Pszczelarzy w Nowym Sączu.

Uroczystości kościelne oraz oficjalne uświetniła kapela, tancerze i śpiewacy Zespołu Regionalnego "Hyrni" z Nowego Targu. Po części uroczystej mgr Narcyz Kędziora wygłosił wykład na temat wykorzystaniu produktów pszczelich w diecie człowieka i ich wpływ na stan zdrowia.

Wszyscy uczestnicy spotkania mieli możliwość posilania się pysznym ciastem i smacznymi daniami barowymi przygotowanymi przez restaurację "Ruczaj" Pani Czesi Worwy, która przyjęła nas w gościnnych progach. Dziękujemy.